جمعه، بهمن ۰۲، ۱۳۸۳

فمنيسم و افزايش طلاق زنان تحصيلكرده

يک جامعه‌شناس گفت: در ميان زنان تحصيلکرده و روشنفکر کشور، پديده فمنيسم اصلي‌ترين عامل طلاق به شمار مي‌رود.
دکتر غلامرضا عليزاده در گفت‌وگو با خبرگزاري مهر با بيان اين مطلب گفت: زنان روشنفکر ايراني که تحت تأثير فمنيسم قرار دارند و نوع بسيار بد آن يعني مرد ستيزي را فرا گرفته و فکر مي‌کنند منشأ تمام مشکلاتشان مردان هستند، برخوردها و چالش در خانواده‌ها را دامن مي‌زنند.
وي افزود: تغييراتي که در ساخت هرم سني و تحصيلي و ارتباطات جامعه در ميان مردان و زنان به وجود آمده، باعث شده که زنان احساس کنند که برابري آنها با مردان، حق حضانت و... در کشور به رسميت شناخته نمي‌شود و با مشاهده اين تمايزات و تضادها، اعتراض مي‌کنند و اين خود نيز از عوامل ديگر در فرايند طلاق است.
وي عوامل اقتصادي را مهم‌ترين علت طلاق دانست و خاطر‌نشان کرد: همچنين عوامل فرهنگي، اجتماعي، روان‌شناختي و اقتصادي، ازدواج‌هاي اجباري، قومي، قبيله‌اي، تفاوت هنجارها و الگوها در اجتماع و خانواده، تحول ارتباط و اطلاعات و... از جمله عوامل تآثيرگذار در به وجود آمدن طلاق در ميان خانواده‌هاي متوسط هستند.
عليزاده گفت: بر اساس آمارهاي موجود، يکي از هر 4 ازدواج صورت گرفته در کشور، در مقاطع ابتدايي زندگي به طلاق مي‌انجامد و بيشترين در‌خواست‌ها نيز از سوي زنان مطرح مي‌شود.

۱ نظر:

z8un گفت...

salam. addresse webloge shoma ro az tarighe Babak peyda kardam.
fekr mikonam talagh ham dar gheshre tahsilkarde zide ham dar kamsavad...
zanane tahsilkarde albate bishtar be hoghooghe khod agahi daran vali zanane bisavad chon shoghlo herfei balad nistan,har cheghadr shohareshoon bad bashe tahamol mikonan