چهارشنبه، اسفند ۱۹، ۱۳۸۳

روز زن هم گذشت ولی


روز زن روزی است که ما باید از حق زن دفاع کنیم ولی این مبارزات و دفاعیات صرفا به روز زن بر نمی گردد
جامعه بزرگ ایرانی هیچ گاه به آرمان اقتدار ملت برزگ ایران دست نمی یابد مگر آنکه به زنان نیز امکان متساوی با مردان برای
احراز موقعیت های سیاسی و اجتماعی داده شود .زنان و دختران ایرانی ، نیمی از جمعیت میهن مار تشکیل می دهند و به حق ، دوشادوش مردان ایرانی و در مورادی کوشاتر به وظایف مالی و اجتماعی خویش می پردازد و باید از تمام مزایای اجتماعی ، سیاسی و اقتصادی جامعه بزرگ ایرانی بطور یکسان با مردان بهرمند شوند .

از قدیم گفته اند (( هر کس مظلوم است یک روز را به نامش می کنند !)) مثلا روز معلم ، روز کارگر ، روز زن . واین که تازگی ها می بینیم (( روز پدر )) ، (( روز پزشک )) ، (( روز کارمند ))هم داریم ، لابد دلیل بر این است که این اقشار هم مظلوم و آسیب پذیر شده اند !و اما روز زن . آن چه مسلم است این است که در دنیا از مسائل تبعیض نژادی که بگذریم هنوز تبعیض جنسی وجود دارد . این تبعیض نه فقط در مقوله ی حقوق اجتماعی و اقتصادی , که هنوز در مسادل جزئی جسمی یعنی بهداشت و سلامت جسم خودنمایی می کند . با این که همه می دانیم اگر زن سلامت باشد خانواده و در پی ان جامعه سالم خواهد بود ، اما هنوز زنان بیشترین گروهی هستند که از لحاظ سلامت و بهداشت در مخاطره اند .این خطرات از پیش از تولد یک دختر همراهش هست تا دوره ی بلوغ و ازدواج و زایمان و شیر دهی و بعد هم که مسائل یائسگی و پوکی استخوان و سرطان های زنانه سایه به سایه او را تا لب گور همراهی می کنند .یه دختر به جرم این که یک دختر آفریده شده ، هنوز هم (( زنده به گور )) می شود ، حتی پیش از تولد . بیش تر تحقیقات نشان می دهد
اکثر موارد سقط جنین مربوط به جنین دختر است
نمونه ای از این مطالعات ، تحقیقی است بر روی 8000 مورد کورتاژ عمدی در هندوستان انجام شده و نشان می دهد که 7999 جنین سقط شده (( دختر )) و تنها یک مورد (( پسر )) بوده است . در حقیقت پیش رفت فن آوری در تعیین جنسیت جنین ، به معدوم شدن دختران حتی قبل از این که رنگ دنیا را ببینند کمک مرده است ، یا شاید داستان های دختر کشی در چین به خاطروجود نظام تک فرزندی را شنیده باشید حالا نتیجه اش این شده که کلی پسر جوان و نوجوان در سن باروری در چین وجود دارد و هم ارز با این تعداد فراوان پسر ، (( دختر )) ندارند . وقتی دست و پای طبیعت سالم را ببندیم چنین اتفاقاتی هم می افتد .از این ها که بگذریم یک دختر متولد بشود بیش از سایر اعضای خانواده از کمبودهای غذایی به خصوص فقر آهن متاثر خواهد شد . چون از نوجوانی در معرض خونریزی خواهد بود و این مسدله کمک می کند تا دختران جوان در کشورهای در حال توسعه که از وضعیت غذایی خوبی برخوردار نیستند اکثرا کم خون باشند . ا ین کم خونی با هر بار حاملگی و زایمان تشدید می شود حتی در حاملگی های ناخواسته هم که کاسه و گزوه اش یر زن می شکند ، عوارض سقط و خونریزی و عفونت هایش کم زن را خم می کند .این داستان به علاوه ی ماجرای دستورات تنظیم خانواده ابزار پیش گیری از بارداری ، مسادل جسمی و روحی دورهی شیر دهی که گاه خانواده ها بدون حمایت کافی زن شیر ده از کنارش می گذرند ، کم بود مواد معدنی و ویتامین D که استخوان های آسیب پذیر برای زن می سازد ، افتان و خیزان او را تا حول و حوش یادسگی می کشاند .از این موقع است که با افت هورمونی تراکم استخوانها به سرعت کم می شود و به خصوص زنان کشورهای جهان سوم که استخوان های با تراکم پائین دارند ، بیش تر دچار پوکی شدید استخوان و شکستگی ستون فقرات و لگن می شوند که این ها عوارض و مرگ و میر بیشتری را برای زنان ایجاد می کنند . نبودن امکانات کافی برای غربالگری سرطانهای قاتل زنان مثل سرطان پستان ، دهانه رحم و رحم باعث می شود بسیاری از این موراد دیر تشخیص داده شود و مرگ و میر زود رس در پی داشته باشد . حتی به نظر می رسد در مراکز بهداشتی و درمانی به بیماریها و علادم قلبی زنان کمتر از مردان توجه می شود و در کل دنیا زنان بیش تر در اثر حملات قلبی جان خود را از دست می دهند و به قول یکی از استادان
(( زن قلبی شکننده تر دارد ! ))
از سوی دیگر جنگ های خانمان شوزی که عملا مردان به راه می اندازند بیشترین قربانیان را از زنان و کودکان می گیرد . کشتارهای دسته جمعی ، تجاوز به عنف ، هتک حرمت ، شیوع بیماری های عفونی ، آوارگی و بی پناهی ... همه باعث شده است که زنان بالاترین آمار پناهندگان را داشته باشند و نیز امروز زنان آسیب پذیر ترین گروه در مثلث شوم (( زندان )) ، (( اعتیاد )) ، (( ایدز و هپاتیت )) هستند.این تراژدی تا به آنجا هولناک است که از لحاظ آماری اینگونه توصیفش کرده اند :
(( گویی هر دقیقه یک هواپیما پر از زن جوان سقوط می کند ))
وقتی یک هواپیما دچار شانحه می شود چقدر سر و صدا می افتد . موج تسلیت های عمومی ، بازخواست از علت حادقه ، درخواست غرامت از شرکت هواپیمایی و کلی مسائل دیگر که توی بوق و کرنا می کنند . حالا ببینید که این همه هواپیما دقیقه به دقیقه سقوط می کند و هیچ کس هم صدایش در نمی آید .خب ! وضعیت زنان کشور ما چطور است ؟ این باشد به قضاوت خودتان !زن ایرانی در مرحله (( گذار )) است. گذاری بد ! او نه سنتی است و نه صنعتی . در عین حال هر دوست . فشارهای مضاعف ! از سویی به جامعه کشیده شده و می خواهد نیروها و استعدادهایش را در جامعه به کار گیرد بنابراین هم دوش مردش بیرون از خانه کار می کند ، از سویی در چنین شرایط مساوی باز هم تمام بار کارهای خانه را به دوش می کشد . زن ایرانی علاوه بر همسر بودن و مادر بودن هنوز هم در فرهنگ عامه یک خدمت کار امور منزل است . خدمتی که به ازای آن از هیچ مزیت مادی ، حقوقی و بیمه برخوردار نمی شود و وقتی به سن سالخوردگی رسید هیچ سیستمی نیست که بابت کارهای طاقت فرسای دوره ی جوانی اش در منزل به او مستمری بدهد . با همه این ها زن ایرانی عاشق است و معمولا بدون هیچ چشم داشتی ، به گذار از این مرحله ادامه می دهد.باید توجه داشت زن ایرانی با تمام خصوصیات منحصر به رفد اخلاقی اش از کل دنیا و زنان کشورهای در حال توسعه جدا نیست . او نیز در خطر است . علاوه بر این بعضی مسادل بغرنج تر است . مثلا عوارض مربوط به سقط بسیار بیشتر و خطرناکتر هستند . با توجه به این که سقط جنین عملی غیر قانونی و ممنون است ، کسانی که به طور جنایی اقدام به ختم حاملگی می کنند و از عهده ی هزینه های سرسام اور این کار غیر قانونی بر نمی آیند ، در محیط های آلوده و با روش های ابتدائی این کار را انجام می دهند . این زنان فلک زده که معمولا از وضعیت نامطلوب اقتصادی و اجتماعی برخوردارند ، اکثرا دچار خونریزی وحشتناک ئ عفونت های وخیم در پی این سقط های جنایی می شوند و به ورطه ی مرگ می افتند .به هر حال هر گوشه غم بار را که بگیریم موجی از تاسف و حسرت روحمان را می آزارد . فقط می توانیم بگوییم دختران و مادران ما آنقدر دردهای جسمی و روحی پنهان دارند که نمی توانیم با چند شاخه گل درمانش کنیم .
زنان دنیا به چیزی بیشتر از تعارف احتیاج دارند

هیچ نظری موجود نیست: